Igen, ezt már évekkel ezelőtt érezni lehetett…
A html évezredfordulóra beérett világszéles elterjesztése, életre keltése (vagy tönkretétele, ebbe most ne menjünk bele) alatt a reklámipar igényei fűtötték a tüzet. Volt mit a tűzbe aprítani.
A hőskorszak elején még szerver- és rendszer-üzemeltetők kezéből tovaterjedt internetes tartalomgyártás elérte az újdonságra nyitottabb fiatalokat, majd lassan azoknak is kedve szottyant saját oldalakat nyitni, akik nem szakértők és soha sem lesznek azzá. Nem csak a Netscape Gold-ra gondolok…
Hol is van már az az idő, amikor éjjeli betárcsázás ingyenes óráiban magyar tartalmat csak elvétve lehetett találni a hálón?
Nem is olyan régen – bár informatikai körökben a 20 év már muzeális távolságnak tűnik – bizony volt idő, amikor a honlapokon meg-megjelenő pdf dokumentumokhoz a szorgalmasabbak regélni kezdtek, sőt majdhogynem telecsipogták a világot, hogy biz’ kell ám egy akrobatikus reader program ehhez a csodálatos formázott oldalhoz hogy méltóztassunk elolvasni. Ma már az ilyen tartalom jobb esetben kereshető karakterfelismerések áldozatai, vagy kezdenek rájönni sokan, hogy a pdf sem fogyasztható. Ha nem hisszük, olvassunk el egy füzetet a mobilunkon, akár a legjobb varázslatos app-unkon átengedve is.
Lehetett hát örülni a letisztult multimédiának, a beépített hiperlinkeknek, de a Flash-korszak sem bizonyult hosszabbnak néhány villámlással kísért viharnál. Milyen élmény is volt így vírusokat beszerezni a legújabb vírusirtónkhoz? (Akkor még nem Linuxot használtam)
Aztán beözönlöttek a böngésző Plugin-ok, bocsánat, Add-on-ok és íme a netezés felöltözhetett a legdíszesebb báli ruhákba. Nem is kellett sokáig várni, már a kártékony kódok is kikövetelték a közösségtől az ellenőrizhető hitelességet. Szélsebesek a változások.
Tiszavirág-életűek lettek a tenyérbe mászott okosságok. Követhetetlen tempóban ontva a zsebben hordható internetet a 3G, 4G és társaik technológiájával. Nem csak a zseblámpák haltak ki, a fotótechnika és majdnem a hivatásos fotóművészek is.
A mobil, sőt okos technológiai térhódítás kinyírta(ja) őket is
Ma már online fordítóprogrammal olvashatunk akár távol-keleti vagy még távolabbi szövegeket.
Nosza, máris szaladhatnak más munka után a nyelvtanárok?
Meg az ügyvédek is az irodájukkal együtt az online szolgáltatási piacon, ha nem lépnek előre…
Ebben a déli forróságban csoda lenne, ha ez a forradalom nem érintené a weblap-szerkesztést..!
Beköszöntött hát az a kor, melyben az asztali gépeken megjelenített webes tartalom mennyisége már határozottan a mobil böngészés mögött kullog.
Hiába nem szerepelt a weblapok értékelése során 10 évvel ezelőtt az m.* kezdetű oldalak behívási képessége (hol volt, hol nem volt az első WAP-kompatibilis honlap, már mindegy).
Hiszen ma már más szabályok mutatják a trend autópálya-útvonalának kitűzött széleit. Ha ugyan vannak szélek. Mert a tenyérgépek felbontása is egyre nagyobb, de a szemünk 50 év felett nem javul…
Ezért kötelező szólam már a webes tartalomszerkesztés során a „Mobile First„.
Íme hát egy kis okos tesztelő weblap, amely megmutatja hogy a honlapunk mennyire reszponzív, magyarul mobilbarát! Vegyünk hát egy bátor lélegzetet és pötyögjük (diktáljuk) be a webcímünket…
Ha 100% alatti értéket mutat, akkor bizony érdemes tovább gondolkodni. A Google keresőmotorja ugyanis már nem a régi elvek szerint működik; ezért a mérési adatért hamar hálásak lehetünk. Ha pedig nem haladunk a korral, akkor rövid időn belül oldalakkal lejjebb kerülünk a ranglistában…